- Pro 10, 2012
- Pavel Felgr
- Pyramidy Střední říše
- 0 Comments
Původně „jen“ mocný vezír, ze kterého se později stal první panovník 12.dynastie. Amenemhet I. opustil Théby (Vaset) a skalní hrobku zde nechal nedokončenou. Pyramida Amenemheta I. se nachází poblíž dnešního Lištu (Iči-tauej, Ictauej). Je velice pravděpodobné, že se blízko nacházelo nově založené a do dnešních dnů neobjevené hlavní město Ic tauej.
Jako první prozkoumal pyramidu Amenemheta I. v roce 1882 Maspero. Ten si všiml toho, že na stavbu pyramidy byly použity znovu kamenné bloky. Tyto bloky pocházejí ze starších královských staveb z oblasti Memfidy (Mennoferu). Do dnešních dní se z pyramidy bohužel dochovaly jen asi 20 metrů vysoké rozvaliny.
Na počátku 12.dynastie se prosadil totiž jiný způsob stavby pyramid, než který se používal v období Staré říše. Získat ve Fajjúmské oáze dostatek kvalitního vápence byl problém, ale hlíny k výrobě sušených cihel bylo víc než dost. Postupovalo se tedy tak, že se z kamenných bloků postavil skelet zdí a to jak po úhlopříčkách, tak i kolmo na budoucí stěny pyramidy. Do tohoto skeletu se pak kladly sušené cihly, hlína nebo další odpadní stavební materiál. Na takovéto jádro byly položeny bloky kvalitního vápencového obložení.
Základní údaje o pyramidě: | ||
šířka základny: 84 m | ||
výška pyramidy: 59 m | ||
úhel sklonu stěn: 54°27′ |
Pyramida Amenemheta I., pohled do nitra
Vchod do podzemí pyramidy Amenemheta I. ležel uprostřed severní strany na úrovni základny – tak jak to bylo obvyklé v pyramidách z období Staré říše. Vůbec ze stavby je patrné, že se stavitelé nechali inspirovat stavbami z období Staré říše – zejména pyramidami v Dahšúru a jižní Sakkáře, které byly nejblíže. Nad vchodem stála severní kaple, ve které se za nepravými dveřmi otevírala chodba, která vedla do pohřební komory.
Chodba byla obložena bloky červené žuly a stejné bloky tvořily také zátarasy. Ústila do místnosti čtvercového půdorysu, která se nacházela ve svislé ose pyramidy a v její podlaze se otevírala šachta, která vedla přímo do pohřební komory. Dnes přístup do této části pyramidy znemožňuje množství spodní vody, která sem prosakuje v takovém množství, že všechny pokusy o její odčerpání selhaly.
Zádušní chrám Amenemheta I.
Zádušní chrám Amenemheta I. umístili architekti před východní stranou pyramidy. Chrám měl své vlastní jméno – „Velebná je Amenemhetova krása“. Oproti podobným stavbám z období Staré říše měl však velmi malé rozměry. Původně byl orientovaný východo-západně, ale do dnešních dnů nezůstalo z chrámu téměř nic.
Kolem pyramidy i zádušního chrámu vedly dvě ohradní zdi. V prostoru mezi první a druhou ohradní zdi se nacházejí hrobky členů královské rodiny a dvořanů. Při západní straně pyramidy byly ve dvou řadách šachtové hroby, další hrobky ležely na jiných místech – například u jihovýchodního nádvoří ležela hrobka vezíra Antefikera.