Nedaleko Luxoru, který je známý rozsáhlým chrámovým komplexem, objevili archeologové rozsáhlé starověké město. Město staré 3400 let za vlády Amenhotepa III. nazývají někteří “Egyptské Pompeje”. Na místě dohlíží na vykopávky Zahi Hawass.

Ve městě se našly téměř kompletní zdi domů i pokoje s předměty denní potřeby. Byly v nich také prsteny, vyobrazení skarabeů a barevné keramické nádoby, stejně jako cihly s kartuší Amenhotepa III. „Některé zdi domů ve městě jsou tři metry vysoké,“ upřesnil Zahi Hawaas.

Tým archeologů v září 2020 zahájil pátrání po pohřebním chrámu v okolí Luxoru. Při těchto vykopávkách ale začal velmi záhy narážet na cihly na každém kroku. Odkryté ulice se nacházejí na levém břehu řeky Nilu poblíž současného Luxoru, Údolí králů a Memnónových kolosů.

„Jde o velmi důležitý nález,“ řekl Reuters Ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii Peter Lacovara k tomu řekl: „Jde o velmi důležitý nález. Je to něco jako egyptské Pompeje“.

Egyptské Pompeje v oblasti poseté památkami

V oblasti poblíž Luxoru, kde se město našlo, probíhá archeologický výzkum v podstatě nepřetržitě od 19. století. „To konkrétní místo je v bezprostřední blízkosti Dér el-Medíny. O tom, že zde byla sídliště, samozřejmě víme, nachází se tam ale celá řada dalších paláců, hospodářských staveb a tak dále. Ty stavby v celé této ploše jsou viditelné i ze satelitních snímků, ale v tomto jednom konkrétním místě výzkum ještě nikdy neprobíhal,“ říká Jana Mynářová z Českého egyptologického ústavu, proč se velké město ukrývalo zrakům archeologů až tak dlouho.

„Bylo rozhodně překvapením, v jak dobrém stavu dochování se památky nacházejí, do jaké výšky jsou dochovány zdi, a především i to bohatství nálezů, co tam bylo učiněno,“ doplňuje Mynářová. Výzkum v této oblasti bude pochopitelně pokračovat.

Zdroj: iRozhlas.cz a Seznam Zprávy