Neferirkare - Starověký Egypt

Neferirkare

Napsal Felgr Pavel on .

Neferirkare, kartuš faraona

Po smrti faraona Sahurea se nestal vládcem Egypta jeho nejstarší syn Necerirenre (v době smrti svého otce byl ještě nezletilý, což by v pozdější době nebyl problém, neb později nastupovali regenti, kteří vládli za nezletilé vládce - příkladem je například Hatšepsut a Thutmose III.), ale Neferirkare - pravděpodobně Sahureův bratr. Za jeho doby ochabuje vliv a moc faraona, silný státní byrokratický aparát a kněžstvo ho pomalu oslabuje.

Neferirkareova pyramida

Neferirkareova pyramida stojí (stejně jako Sahureova pyramida) v Abúsíru. Pyramidu ale dostavěl až jeho nástupce. Původně byla navržena jako šestistupňová o výšce 52 metrů, ale později byla dokončena jako pravá pyramida o výšce 72 metrů.

Na rozdíl od své hrobky však Neferirkare nechal postavit - a dostavěl - největší ze Slunečních chrámů, který se však také zatím nepodařilo nalézt.

Neferirkareova pyramida

Neferirkareova pyramida

Související články

Český egyptologický ústav

  • Historie Českého egyptologického ústavu

    Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.
  • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

    Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.
  • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

    Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě