fbpx
Náboženství

Starověcí egyptští bohové a bohyně na sebe přijímali mnoho lidských i zvířecích podob. Například Thovt mohl být znázorňován jako pavián, ibis, nebo muž s hlavou ibise. V chrámech a svatyních starověkého Egypta bylo uctíváno mnoho bohů - podrobnější přehled egyptských bohů si můžete stáhnout. V našem jmenném přehledu se zmíníme podrobně jen o těch nejznámějších. Ve světě bohů se odrážely všechny aspekty lidského života.

Jako v každé kultuře i v Egyptě se zrodilo množství mýtů, o kterých se také v rámci této části webu zmíníme podrobněji. Pokud se najde někdo, kdo by mohl doplnit ať už seznam bohů, který je ke stažení ve formátu PDF nebo jmenný seznam bohů rozšířit podrobným popisem nějakého egyptského boha, můžete mi poslat svůj příspěvek na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.a já ho zařadím.

Koruny a ozdoby hlavy

Umění starověkého Egypta vytvořilo neuvěřitelnou škálu korun a ozdob hlavy. Tyto ozdoby hlavy byly základem při určování totožnosti daného boha (krom hieroglyfických nápisů). Typickými božskými ozdobami hlavy jsou pera, rohy, měsíční a sluneční kotouče, různí ptáci, hmyz a jiná zvířata, hvězdy, palmové listy, nádoby, lotosový květ, štít se zkříženými šípy a další.

Faraon mohl být znázorněn s jednou ze sedmi různých korun, ale častěji byl znázorňován se lněnou rouškou (nemes). Různá božstva mohla být znázorňována s královskou ozdobou hlavy - například Usir se často pyšnil korunou atef.

Rodokmen božské rodiny starověkého Egypta

celý rodokmen si zobrazíte kliknutím na obrázek 

Egypstké náboženství

Mohlo by vás zajímat

Informace o webu

Český egyptologický ústav

 • Historie Českého egyptologického ústavu

  Zakladatelem české egyptologie je František Lexa, autor dodnes uznávané práce o staroegyptské magii a mluvnice démotštiny. Bezprostředním podnětem ke změně egyptologického semináře na tehdejší Československý egyptologický ústav Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře bylo vyhlášení mezinárodní akce UNESCO na záchranu památek Núbie ohrožených vodami Asuánské přehrady.

 • Abúsír - působiště české egyptologické expedice

  Abúsír je archeologická lokalita v Egyptě nazvaná podle nedaleko ležící současné vesnice Abúsír na západním břehu Nilu. Název lokality je odvozován od staroegyptského boha Usira, z názvu Per Usir, "(Kultovní) místo Usira" (řecky Busiris). Abúsír byl jako hřbitov využívána od konce pravěku a počátku historického období, jako královská nekropole sloužila v období 5. dynastie.

 • Výzkumy ČEgÚ v Západní poušti

  Od roku 2003 pracuje česká expedice i v pomalu zanikající oáze El-Hajez, přibližně 400 km jihozápadně od Káhiry. V roce 2005 se prvně objevují i psané texty, které jsou psané řečtinou na střepech. Tyto texty mají nejspíš hospodářský charakter. V listopadu 2008 se uskutečnila první česká vědecká expedice do oblasti Gilf el-Kebíru a k Jeskyni plavců v egyptské Západní poušti.

Dovolená v Egyptě

 • Proč na dovolenou do Egypta

  Nejvhodnější doba pro návštěvu Egypta je v období října až března. V této době zde panují příznivé podmínky a nehrozí tropická horka. Moře v Egyptě je velmi čisté a po celoročně teplé. V Rudém moři jsou pro potápění ideální podmínky. Mezi nejznámnější letoviska patří Hurghada, pokud ale chcete obdivovat korálové útesy v celé jejich kráse, pak doporučuji Sharm el-Sheikh nebo Safagu.

 • Letoviska v Egyptě

  Pokud někdo zavítá na dovolenou do Egypta (a nezvolí poznávací plavbu po Nilu s návštěvou mnoha historických památek), většinou zvolí pro pobyt Hurghadu nebo pokud chce obdivovat korálové útesy, zvolí nejspíš Sharm el-Sheikh na Sinajském poloostrově nebo Safagu na pobřeží Rudého moře. Sinajský poloostrov nabízí také letovisko Dahab (severovýchod poloostrova). U hranic s Izraelem se nachází letovisko Taba.
 • Sinajský poloostrov

  Sinajský poloostrov se nachází mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. I když je tvořen převážně pouští, nachází se zde Sinajské pohoří, kde je také nejvyšší vrchol Egypta - Hora svaté Kateřiny (2637 m.n.m), kde se také nachází Klášter svaté Kateřiny. Návštěvníky lákají zdejší letoviska Sharm el-Sheikh, Dahab (severovýchod poloostrova) a u hranic s Izraelem ležící letovisko Taba.