Hrobka královny Merytamon QV68 (dcery a velké královské manželky Ramesse II.) se nachází v Údolí královen v Egyptě. Její hrobku zmínil Champollion a vykopal ji italský egyptolog Ernesto Schiaparelli (ředitel Egyptského muzea v Turíně).

Merytamon Pohřební komoru malíři vyzdobili scénami mnoha božstev. Královna je s bohyněmi Neith, Hathor, bohem Thovtem a Usirem. Sarkofág královny vyrobili kameníci z červené žuly. Dnes je ale uložen v berlínském muzeu.

Hrobka královny Merytamon QV68 obsahuje řadu titulů této královny:

  • Králova dcera
  • Velká královská manželka
  • Paní dvou zemí
  • Dceru krále

Nejvýraznější manželky Ramesse II.

Nejznámnější a nejoblíbenější manželkou Ramesse II. byla nepochybně Nefertari, které nechal nejen postavit krásnou hrobku v Údolí královen, ale také například chrám v Abú Simbelu. Oblíbenou manželkou byla také Isetnofret, která byla matkou Merenptaha, jenž pak nahradil otce na egyptském trůnu.

Další významné manželky Ramesse II. byly Maathorneferure, Merytamon, Bintanath, Nebettawy, Henutmire.

Hrobka královny Merytamon QV68 a ty další

Dlouhá vláda Ramesse II. a smrt Nefertari cca ve 25 roce vlády tohoto faraona vedla k tomu, že Ramesse II. měl velmi mnoho manželek. Žádná ale nedosáhla takového postavení, jako jeho první velká královská manželka – milovaná Nefertari. Nejen že jí nechal postavit úchvatnou hrobku v Údolí královen, které se žádná další nevyrovná, ale vedle svého chrámu v Abú Simbel nechal postavit chrám Nefertari.

I když není důvod nevěřit tomu, že Merytamon, Bintanat a další manželky také miloval, tento jeden z největších faraonů starověkého Egypta dal i touto cestou najevo, která žena byla pro začátek jeho vlády nejdůležitější.

Struktura hrobky QV68

Poměrně strmým schodištěm vejdete do hlavní komory B, která má na východě dvě vedlejší komory a jednu vedlejší komoru na západní straně. Původně zde stál asi pilíř, ze kterého ale zbyly do dnešních dnů jen zbytky. Z komory B vstupujeme do pohřební komory C, přičemž osa hrobky je rovná. V pohřební komoře je vyhloubená jáma, kde se původně nacházel sarkofág. Na severní, západní a východní stěně pohřební komory jsou „kouzelné výklenky“.

Hrobka královny Merytamon QV68