- Led 4, 2015
- Pavel Felgr
- Zajímavosti
- 0 Comments
Čeští archeologové hlásí nový objev, kterým je hrobka královny Chentkaus III. Ta byla pravděpodobně manželkou faraona Raneferefa. Raneferef byl faraonem 5. dynastie (2563 – 2423 př.n.l.) a vládl zhruba 7 let. Hrobka byla odhalena v Abúsíru, kde česká expedice dlouhodobě působí. V Abúsíru se nachází několik pyramid faraonů 5. dynastie.
Hrobka královny Chentkaus III. – poodhalení tajemství
Hrobka královny Chentkaus III. byla objevena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa. To podle šéfa české expedice Miroslava Bárty „vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa“. Vedlejší místnost hrobky je obsahuje nápisy jako “žena krále” či „matka krále“, což podle člena mise Jaromíra Krejčího ukazuje na „historickou důležitost“.
Aby to ale nebylo tak jednoduché … V hrobce královny Chentkaus III. byla objevena pečeť faraona Niuserra, který vládl mezi léty 2445 až 2421 před naším letopočtem.
„Pak by se dalo říci, že Chentkaus III. byla matkou Menkauhora, který vládl po Niuserrovi. To by nám mohlo přinést více informací o tomto králi, o němž víme velmi málo,“ řekl Jaromír Krejčí, člen české egyptologické expedice.
Spletitý konec 5. dynastie
Problém je, že konec 5. dynastie je zahalen tajemstvím a zatím se můžeme tedy pohybovat jen v rovině teorií. Chentkaus III. byla pravděpodobně manželkou Raneferefa a buď sestrou nebo dcerou Chentkaus II. a Neferirkarea. Vzhledem k titulu “žena krále” lze tedy usuzovat na manželství s Raneferefem, titul “matka krále” pak naznačuje, že byla matkou Niuserrea nebo Menkauhora (případně obou).
Menkauhor zas mohl být Raneferefovým synem, jenž mezi tím dospěl. V Raneferefově zádušním chrámu se našlo několik mís nesoucích Menkauhorovo jméno. Takový nález tuto teorii pochopitelně podporuje.